Tektronix 2281S-20-6-2281XX L0, NO EU ROHS, PWRKIF E1 DC Power Supply, 20V, 6A, 120 W, 2281S Series
Part #70065606
Condition:Used
MFG #2281S-20-6-2281XX L0, NO EU ROHS, PWRKIF E1
Tektronix 2281S-20-6-2281XX L0, NO EU ROHS, PWRKIF E1
Certified Pre-Owned
Tektronix
Tektronix
Part #70065606
Condition:Used
POA(Excl. VAT)
POA(Incl. VAT)
Certified Pre-Owned
Tektronix Encore Range, Not RoHS Compliant
  • Monitor load currents from 100 nA to 6 A with high accuracy
  • Measure voltage and current with 6-1/2 digit resolution
  • Output: up to 120 W of low noise, linear regulated power
  • Built-in web page simplifies automated control and monitoring
  • Battery test with charging and discharge function
  • Sink current up to 1 A and source current up to 6 A
  • Measure charge/discharge current and voltage
  • Built-in graphing simplifies analyzing trends or displaying voltage or current waveforms
  • Compute battery capacity in Amp-Hour and Equivalent Series Resistance (ESR)
  • Generate and edit a battery model
  • Import and export a battery model
  • Simulate real battery output during the charging/discharging process with battery model
  • Set the SOC/Voc, capacity, and resistance of a simulated battery according to test requirements
  • Provide two modes of simulation: dynamic and static.
  • Display the real-time change of the SOC, Voc, and Vt for the simulated battery
  • Digital I/O for direct communication with other devices and instruments
  • GPIB, USB, and LAN interfaces
  • Three-year warranty
Precision DC power supply, with DMM-Quality High Resolution, Low Current Measurements capability
Keithley Model 2281S single channel, Precision DC Supply and Battery Simulator innovatively integrates the functions of high-precision power supply, battery test, and battery simulation. It is able to analyze the DC consumption of a device under test, test a battery and generate a battery model based on battery charging process, and simulate a battery based on the battery model. The Model 2281S-20-6 can output up power to 20 V and 6 A, and sink current up to 1 A.
Measuring a battery during charging/discharging process
In the 2281S battery test function, you can conduct a charging/discharging test on a battery. Charging current ranges from 0 to 6 A, and the maximum discharging current is 1 A. During the charging, you can set the sampling interval for the internal 6 ½ digits multi-meter to sample the charging current and voltage continuously. Then the capacity of the battery is integrally computed, also the ESR will be computed. All the test result are saved in the internal memory.
BrandTektronix
Display Digits6.5
Mounting TypeBench Top
Input Voltage100/240 VAC
SeriesTektronix Encore
Alternate Product Number2281S-20-6
Connector Type9-pin female D-sub
Dimensions4.22 x 10.1 x 16.34"
DisplayTFT
Display Type4.3 Color
InterfaceUSB, LAN, GPIB
Maximum Current6 A
Maximum Power120 W
Maximum Voltage20 V
Memory2500 locations
Number of OutputsSingle Output
Operating Temperature Range0-40°C
Relative Humidity Range0-80%